Blog

E-Arşiv Konusunda Mutlaka Bilinmesi Gerekenler AnasayfaBlogGenel

E-Arşiv Konusunda Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Yazar: İŞTEBLOG Tarihi: 20 Temmuz 2015 Yorum: 0 Yorum

Merhabalar,

E-Fatura ve E-Defter gibi; E-Arşiv tarafında da zaman daraldıkça; firmaların kafasındaki sorular ve bu sorulara verilen değişik değişik yanıtlar; hem firmaların çözüm ortağı seçiminde hem de süreci sağlıklı yürütmek adına soru işaretleri oluşturuyor.

Peki nedir tabiri caiz ise "muallakta" kalan kısımlar ? 

ZORUNLULUK :

Öncelikle, bu yazıda mevzuat detayına girip kafanızı şişirmek istemiyorum. Herkes, İnternet'ten sipariş ve satınalma süreçlerini yürüten ve 2014 ve devam eden yıllardaki cirosu 5 Milyon TL'nin üzerinde olan firmaların E-Arşiv uygulamasına geçmesi gerektiğini biliyor diye düşünüyorum. Burada "İnternetten satış" diye yerleşmiş bir kelime var ve satış diyince illa kredi kartı ile satış yapan siteler akla gelmesin. B2B ve B2C yapan tüm websiteleri (sadece sipariş bile alsa) bu kapsama dahil.

E-ARŞİV UYGULAMASINA GEÇİNCE NE DEĞİŞECEK ?

Aslına bakarsanız; eğer 15-20 kez tebliği ve forumda sorulan sorulara verilen yanıtları okursanız; hayat fazlası ile değişiyor. Örneğin :

1- Matbu Faturaya ELVEDA ! Evet, E-Arşiv uygulamasına geçen firmalar, E-fatura'ya kayıtlı olmayan vergi mükelleflerine kesecekleri faturaları yine kağıt ortamda verecekler. Fakat, bu kağıt matbu olmak zorunda değil. E-Arşiv faturasını print edip verebilir. Hatta bu işi entegratör firmaya veya matbaa gibi üçüncü bir parti şirkete yaptırabilir.

2- İrsaliyeli Fatura Mevzuu : Bu konu da ilginç. Vergi mükellefi olanlara (E-Fatura kullanıcısı olmayan) malın yanında E-Arşiv faturasını bastırıp verebilirsiniz, sadece faturanın üzerinde "İrsaliye Yerine Geçer" yazısı bulunmalı.

3- Peki, sadece yazdırmak yeterli mi ? Tabii ki hayır; yazdırırken çok önemli bir şeye daha dikkat etmek gerekiyor : Şirketin imza yetkilisinin imzasının görüntüsü de fatura üzerinde bastırılmalı. Yani; E-Arşiv Fatura görüntüleme aracı (XSLT) bu imza(lar)ı içermeli.  Bence çok süper bişey, tıpkı EFKS'deki gibi.

4- İnternet'ten yapılan satışlarda nasıl  fatura düzenlenecek ? Eğer vergi mükellefi ise; yukardaki anlatılanlar geçerli. Eğer vergi mükellefi değil ise; müşterinizin isteği doğrultusunda, ister kağıt ortamda basıp gönderebilirsiniz, isterseniz müşterinize internet ortamında (emaille, portalinizden link) gönderebilirsiniz.Burada, müşterinizin beyanı önemli. Peki kim bu beyanları bilecek? Burası biraz "muallak"

5- E-Arşiv Faturalarınızın GİB'e raporlandığından nasıl emin olabilirsiniz?Burada GİB'in sağladığı bir E-Arşiv Sorgulama ekranı kullanılabilir (http://www.efatura.gov.tr/earsivsorgula.html ). Ancak burada, tek tek fatura bilgilerini (Satıcı VKN, Fatura No, Tutar ve kod) girmeniz gerekir. Dolayısıyla; tek bir fatura için bu servis kullanılabilir fakat tüm faturalarınızın gidip gitmediğini gösteren bir raporun, kullandığınız e-arşiv uygulamasında olması gerekir.

Tekrar görüşmek üzere.

e-mail : ali.bulut@vbt.com.tr     Telefon : +90 542 785 8413

Selamlar!

Bir Yorum Yazın


İletişim

İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş

Genel Müdürlük: Kore Şehitleri Cd. Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sk. No:5 Zincirlikuyu Şişli 34394 İstanbul

E-Mail: destek@istebulut.com.tr
Tel: 0 850 724 02 58