Blog

E-Arşiv ile Kağıt Fatura (Matbu) Tamamen Ortadan Kalkıyor ! AnasayfaBlogGenel

E-Arşiv ile Kağıt Fatura (Matbu) Tamamen Ortadan Kalkıyor !
Yazar: İŞTEBLOG Tarihi: 20 Temmuz 2015 Yorum: 0 Yorum

Merhaba,

Doğrusunu söylemek gerekirse; E-Arşiv ilk çıktığında, 433 sıra sayılı tebliği okuduğumda; kağıt faturaların arşivlenmesinde bir kolaylık sağlandığı ve bunun yanında da bir takım operasyonel kolaylıklar tanındığına ilişkin olumlu bir görüş hakimdi. Aslında durum sadece arşiv ile veya küçük iyileştirmelerden ibaret değildi.

"E-Arşiv uygulaması sadece arşivleme anlamına gelmemekte olup e-Fatura uygulamasının tamamlayıcısı niteliğinde ayrı bir fatura platformudur." İşte, GİB'in forumunda aynen bu ifade kullanılıyor. Esas amaç; fatura oluşturma ve iletme şekilini değiştirmek ve tüm kesilen faturaları "Elektronikleştirmek" ti. Bunu anlamak için aslında bu yıl sonunda geçilmesi zorunlu kılınan yeni nesi EFT-POS cihazlarına bakmamız yeterlidir.

Buna göre; 31.12.2015 tarihine kadar, tüm eski tip "Yazar Kasa" bulunduran işletmeler (otoparklar dahil); fişlerini keserken EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar kullanmak zorundalar. Yani "Fiscal Electronic Device" (FED) kullanımına geçiliyor. Peki nedir bu "Yeni nesil" cihazların özellikleri ? Bu cihazlar belirli bir protokol dahilinde çalışıyor ve standart bazı özellikleri var : 15 yıl boyunca tüm işlemlerin (transaction) saklanması, POS ve ERP ile konuşurken (mesajlaşırken), iletilen mesajların şifrelenmesi (encription) vb. Bir de; bu tip cihazlar kullanabilmek için Maliyeden onaylı cihazlar kullanmak zorundasınız. 

Yani kısacası; Maliye sizin en küçük fişlerinize bile elektronik olarak erişebilmek istiyor, tüm bu fiş/fatura işlemlerini maliyenin erişimine ve uzaktan denetimine açıyor. Amaç : en küçük bir para/mal alışverişinin bile kaydedilmesi ve takibi. Dolayısı ile yakında limit falan kalmayacak; tüm işlemlerimiz, maliye denetimine açık (ki bu çok güzel bir şey bence) ve elektronik olarak yapılabilecek!

Tekrar E-Arşiv kısmına dönecek olursak; öncelikle internet satışı yapan (sipariş ve satınalma süreçlerini internet üzerinden yapan) ve 2104 ve sonraki dönemlerdeki cirosu 5 Milyon TL veya üzerinde olan tüm işletmeler E-Arşiv faturası kapsamında faturalarını düzenleyebilecekler. Ancak, bu limit düşürülerek, hem kapsam genişletilecek, hatta tüm mükelleflere zorunlu hale gelecek, hem de tüm ülkedeki vergilendirme ile alakalı işlemler takip edilebilecek. E-Arşiv uygulaması işte bu hedefe ulaşmanın en önemli ikinci (birincisi E-Fatura idi) halkasıdır ve E-Fatura uygulamasının istisnasız devamı ve parçası niteliğindedir.

Bir önceki yazımda yarım bıraktığım "İade" işlemi ile ilgili şöyle bir bilgilendirme daha yapayım : Örneğin; internet üzerinden bir mal aldınız ve size E-Arşiv faturası elektronik olarak iletildi. Ancak farkettiniz ki bazı mallar fazla veya istediğiniz özellikte değil. Nasıl iade edeceksiniz? Çok basit; faturanın hemen bir çıktısını alıyorsunuz; üzerindeki "İade Bilgileri"ni doldurup karşı firmaya geri gönderiyorsunuz :) V'ola! İşte bu kadar basit !

Tekrar görüşmek üzere.

e-mail : ali.bulut@vbt.com.tr     Telefon : +90 542 785 8413

Selamlar!

 

Bir Yorum Yazın


İletişim

İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş

Genel Müdürlük: Kore Şehitleri Cd. Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sk. No:5 Zincirlikuyu Şişli 34394 İstanbul

E-Mail: destek@istebulut.com.tr
Tel: 0 850 724 02 58